Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / OljemÃ¥lningar / OljemÃ¥lning 719042



*

nr 71 9042


OLJEMÃ…LNING

Man & kvinnor, 27x35


Utrop:

300 kr

Såld:

300 kr

Sista tid för bud online:

måndag 13 augusti 2001
kl 16:00:00


  • Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Orientmatta
Konsten att knyta mattor utvecklades sannolikt på Centralasiens stäpper för flera tusen år sedan. Nomadfolken behövde något som kunde skydda mot vinterns stränga kyla, något som var mer hanterbart än fårskinnsfällar. Samtidigt skapade man prydnader till sina tält. Materialet till varp, inslag och lugg fick man från hjordarna av får och getter.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: man & kvinnor olja oljemålning oljemålningar
  • 6364 OljemÃ¥lning
    Amanda Decic. Signerad, daterad 2024. Signerad a t..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    12 jan kl 18:53
  • 6350 OljemÃ¥lning
    Anders Andrén, Signerad, "Utö". Olja på duk, 63x97..//
    Aktuellt bud: 600 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    12 jan kl 18:24
  • 6046 OljemÃ¥lning
    Aneta Karas. Signerad, kvinna i badkar. Olja på du..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    12 jan kl 19:30




Ladda ner broschyr